ZalogaG.pl :: Magazyn popkulturalny. M.in. gry komputerowe, muzyka, film i książka.


 r e k l a m a


Komputer

- Forum Załoganta
- Linkownia
- Wstępniak

Hardware
- A laser na to niemozliwe
- Laserowy powiew świeżości
- LG DVD i CDRW
- LITEON DVDRW SOHW-12135
- Zmierzch dyskietek?

Software
- Jaka jest dzisiaj Pogoda (1.17)?
- Zone Alarm

Internet
- Kup se starter
- Ten typ tak ma




| Sebastian "mayones" Kapciak

LG DVD i CDRW (recenzja)


Sprzęt, który teraz przedstawię, to dwa produkty znanej firmy LG - jednego z liderów na rynku napędów optycznych. Panują na jego temat różne opinie. Ilość nieprzychylnych, jak i pozytywnych zdań jest wyrównana, postaram się wiec przedstawić swoje odczucia na temat tego producenta.

 

Konkretnie testowałem nagrywarkę CD-R/RW 32x10x40x oraz napęd CD/DVD x48x16. Na zakup tych urządzeń zdecydowałem się z powodów budżetowych. Spośród innych firm, takich jak Pionner, Msi, Plextor czy Ricoh, tylko LG, Samsung oraz LiteOn pozwalały mi na myślenie o ich zakupie. Samsunga nie wziąłem ze względów estetycznych - bardzo nie podobał mi się wyglad panelu, nie budził we mnie zaufania. LiteOna słabo wtedy jeszcze znałem (był to rok 2002). Wziąłem więc LG, gdyż głównie przekonała mnie cena ich produktów. Razem z czytnikami dostałem oprogramowanie - do nagrywarki Roxio ECDC 5.1 i Direct CD 5.1, których sam nie używałem, ale które bardzo przypadły do gustu mojemu bratu (ja jechałem na Nero 5.5, które oferuje znacznie więcej możliwości). Do czytnika DVD dostałem jakieś PowerDVD [Ja ci dam jakieś – najlepsze na rynku! - przyp. kogoś z redakcji :) ], poza tym nic specjalnego. Aha, wszystko wziąłem jako produkt OEM - bez pudła.

 

CD - RW

 

Jeśli chodzi o nagrywarkę - nie obyło się bez kłopotów. Po zakupie wypaliła kilka płyt, po czym odmówiła dalszej współpracy. Nie chciała nagrywac płyt (różnych rodzajów) wydając przy swojej odmowie dziwny zgrzyt. Jako że sprzęt miał jeszcze gwarancję odniosłem go do sprzedawcy, który nie robił żadnych kłopotów i przyjął reklamację. W tydzień miałem sprzęt z powrotem. Wszystko działa tak jak trzeba po dziś dzień. Przyznam jednak, iż nagrywarka nie miała bardzo ciężkiego życia, szacuję że nagrała około 250-300 płyt. Przerobiła nośniki bardzo wielu marek, ale generalnie karmiłem ją dobrymi producentami, takimi jak LG, Platinium, Sony, TDK, ale i MediaTechy czy inne Datexy nie są jej obce. Tylko raz zdażyło mi się zepsuć płytę, ale z tego co pamiętam wina leżała również po stronie systemu, który przywiesił się niespodziewanie.

Nagrywarka ma problemy z obsługą nowych płyt RW, ale to raczej zrozumiałe uwzględniając jej osiągane wyniki prędkości nagrywania.

 

DVD

 

Jeśli chodzi o napęd DVD, również miałem z nim jedną przygodę, którą na szczęście napęd przeżył - wybuchła w nim płyta. Choć według producenta CD wirują w nim maksymalnie z prędkością x48 to wystarczyło to żeby rozerwało Emteca w drobny pył. Płyta wybuchła zapewne z powodu zarysowań i deformacji jakie nabywała podczas częstej eksploatacji, ale fakt pozostaje faktem, że płyta zniknęła. Wierzcie mi to niesamowity widok, kiedy z płytki z tworzywa sztucznego zostaje proszek i sreberko od warstwy refleksyjnej ;-). Podczas zdarzenia myślałem, że cały komp wyleciał w powietrze. Nieco później miałem do czynienia z kolejnym wybuchem płyty, ale już nie u mnie, a u koleżanki i w jej... LG, tyle że był to sam czytnik CD. Na sieci znalazłem później sporo opisów podobnych zdarzeń, LG nie jest w nich przodownikiem i zdarza się to przy napędach, które działają z maksymalną prędkością odtwarzając słabej jakości płytki. Zalecam więc (o ile używacie Windowsa) zwolnienie sprzętowe napędu do rozsądnej prędkości x40. Można to zrobić np. za pomocą darmowego programu Nero DriveSpeed.

 

W innych systemach operacyjnych również można zwolnić prędkość działania napędów. W systemach rodziny Unix najlepiej ustawić odpowiedni wpis przy fstab lub skorzystać z wielu darmowych programów. Natomiast nawet jeżeli w Windows zdarzały się takie wypadki jak wybuchanie płyty, to na komputerach opartych o unixy problemów takich było znacznie mniej, co ma swoje odbicie również na grupach dyskusyjnych poświęconych sprzętowi.

 

 

Hałas

 

Jeszcze tylko dwa słowa o głośności urządzeń. Nagrywarka nie huczy ani nie świszczy podczas nagrywania, jak np. LiteOn mojego kolegi, choć nie powiedziałbym, że jest cicha - taka, ot w sam raz. DVD natomiast ostatnio zrobiło się głośne i nieprzyjemne. Zdarza się, że wpada w rezonans i wtedy jest naprawdę bardzo głośne, będę musiał do niego jeszcze zajrzeć... No i to byłoby chyba tyle. Na zakończenie mogę śmiało polecić podobny sprzęt, choć miałem z nim pewne problemy, to jednak przez resztę eksploatacji działał bezawaryjnie, a za takie pieniądze to naprawdę uczciwej jakości sprzęt. Jestem pewny, że nie odczułbym ogromnej różnicy w jakości działania urządzeń konkurencji, która oferowała sprzęt niemal dwukrotnie droższy. ¤

 

Ocena dla CDRW: 4+

Ocena dla DVD:  4

 






Załoga G poleca!


Gorky 02
Gorky 02
Zawsze wydawało mi się, że stwierdzenie „dobre polskie gry” to paradoks. Nawet po premierze Painkillera czy Xpand Rally ...
Zone Alarm
Zone Alarm
W poprzednim moim artykule napomknąłem na temat bezpieczeństwa komputera, który nieustannie narażony jest na uszczerbki ze strony wszelakich ...
"Aleksander", Olivera Stone'a.
"Aleksander", Olivera Stone'a.
Oto przed nami długo zapowiadane opus magnum Olivera Stone’a. Historia Aleksandra Macedońskiego, zdobywcy ćwierci świata, obrosła wieloma mitami ...

 r e k l a m a .


Załoga G działa na serwerze firmy PRX.
» dowiedz się więcej o firmie PRX.pl
2004 © Copyright ZalogaG.pl. All rights reserved.
Prenumerata  |  Redakcja ZG  |  Reklama  |  Rekrutacja