ZalogaG.pl :: Magazyn popkulturalny. M.in. gry komputerowe, muzyka, film i książka.


 r e k l a m a


Komputer

- Forum Załoganta
- Linkownia
- Wstępniak

Hardware
- A laser na to niemozliwe
- Laserowy powiew świeżości
- LG DVD i CDRW
- LITEON DVDRW SOHW-12135
- Zmierzch dyskietek?

Software
- Jaka jest dzisiaj Pogoda (1.17)?
- Zone Alarm

Internet
- Kup se starter
- Ten typ tak ma




| Adam "Porshe" Pietrowski

LITEON DVDRW SOHW-12135 (recenzja)


Nagrywarka ta obsługuje następujące typy płyt DVD +- R(W), DVD-ROM, oraz wszystkie możliwe rodzaje płyt CD. Jak widać, jest tego sporo. Praktycznie rzecz biorąc jedynym maknamentem, poza prędkością, jest brak nagrywania płyt dwuwarstwowych, które jednak potrafi odczytywać. Właśnie na płytach dwuwarstwowych zapisywane są filmy, tak więc potrafi to każdy napęd zgodny ze specyfikacją DVD.

 

Napęd ten ma już ponad rok. Technika, jak nietrudno się domyślić, poszła w tym czasie do przodu, więc nie mogę powiedzieć, żeby 4x prędkość zapisu DVD+R była w obecnych czasach rewelacyjna. Do zastosowań domowych jednak w zupełności wystarcza. Natomiast bardzo cieszy mnie fakt, iż płyty DVD można nagrywać bez żadnych problemów niezależnie od tego czy naszym ulubionym programem jest Nero, czy też ten dołączony domyślnie do Windows XP. W dosyć długiej pracy tego napędu nie było jeszcze przypadku, by zniszczył mi nośnik. Oczywiście pomniejsze błędy się zdarzały, dosyć często dotyczyły bufora (wielkości 2MB), lecz teraz problem ten już nie występuje. Problemem okazał się system operacyjny, gdyż po jego uaktualnieniu wszystko działało sprawnie. Również pod systemem Linux istnieje możliwość nagrywania płyt, lecz - niestety - gdy miałem możliwość sprawdzenia tegoż faktu dysponowałem jedynie płytami CD i nie wiem, czy nagrywanie DVD pod systemem innym niż Windows jest możliwe.

 

Korekcja błędów

 

Niewątpliwie ważną w chwili obecnej sprawą jest redukcja błędów, to znaczy w praktyce możliwość odczytywania uszkodzonych nośników. Z przeprowadzonych testów wynika, że nagrywarka radzi sobie dobrze z rysami. Zdjęcie nośnika użytego do testów znajduje się poniżej. Za cel postawiłem nagrywarce odczytanie oraz zripowanie muzyki na tym krążku programem Windows Media Player wersji 10. Jakość miała dorównywać tej z płyty, więc nie było mowy o pominięciu jakichś danych. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu cały proces zajął nagrywarce niewiele ponad 5 minut, co jest wynikiem bardzo dobrym.

 

 
ryska to nie problem, ale co zrobic z tym?
ryska to nie problem, ale co zrobic z tym?

byly problemy z kupnem tak zniszczonej plyty :)
byly problemy z kupnem tak zniszczonej plyty :)

 

Cóz jeszcze? LiteOn wyposażył urządzenie w Smart Burning, co pozwala praktycznie na bezbłędne i bezproblemowe nagrywanie wszystkich obsługiwanych formatów. Jest jednak mała wada, o której wypada mi wspomnieć w tym miejscu. Otóż zarówno podczas odczytu, jak i nagrywania z dużą prędkością płyt CD - urządzenie hałasuje. Wiem, że jestem bardzo wyczulony, lecz ten szum jest niczym odkurzacz, który wyrabia wyraźnie ponad normę. Bardzo dziwne jest również to, że podczas zapisu DVD hałas jest trochę mniejszy, chociaż również dokuczliwy. Na szczęście płyty CD nagrywane są bardzo szybko – chociaż max na płytach datatex, których obecnie używam wynosi nie wiedzieć czemu zaledwie 24x. Nagrywarka może nagrywać CD-RW z szybkością 12x.

 

tacka jest dluga, spokojnie mozna polozyc plyte bez akrobacji
tacka jest dluga, spokojnie mozna polozyc plyte bez akrobacji

 

Ocena ogólna 

 

Ogólne odczucie z używania napędu jest bardzo dobre. Jestem z niego naprawdę bardzo zadowolony, gdyż nie było z nim żadnego problemu zarówno z odczytywaniem porysowanych płytek, jak i z nagrywaniem na płytach DVD. Natomiast prawdą jest, że bardzo lubię kilka rodzajów płyt i ich się trzymam, być może dlatego właśnie nagrywarka nie zawiodła mnie ani razu. Dla czystości sumienia dodam, że nagrywam przeważnie CD Sony oraz Esperanzy, a DVD to wyłącznie prawie TDK.

 

PS. Wszystkie zdjecia zostaly wykonane aparatem dołączonym do komorki, za jakość przepraszam.






Załoga G poleca!


Popękany trójkąt ... "Dom z piasku i mgły", Vadim Perelman
Popękany trójkąt ... "Dom z piasku i mgły", Vadim Perelman
Dawno nie czułem tak silnej irytacji, takiego rozdrażnienia, wewnętrznego dyskomfotu i niepokoju, jak po obejrzeniu filmu Vadima Perelmana... Gra ...
Gorky 02
Gorky 02
Zawsze wydawało mi się, że stwierdzenie „dobre polskie gry” to paradoks. Nawet po premierze Painkillera czy Xpand Rally ...
Witold Jabłoński - Uczeń Czarnoksiężnika
Witold Jabłoński - Uczeń Czarnoksiężnika
Cykl Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer ...

 r e k l a m a .


Załoga G działa na serwerze firmy PRX.
» dowiedz się więcej o firmie PRX.pl
2004 © Copyright ZalogaG.pl. All rights reserved.
Prenumerata  |  Redakcja ZG  |  Reklama  |  Rekrutacja