|
|
Tym razem także kadry, tyle, że bardziej - dla wyobraźni. Prezentujemy scenariusz krótkiej, nieco przewrotnej etiudy, o tematyce jeszcze nie całkiem wystygłej. Życzymy smacznego.
[tdd] |
|
„SET OFF”
1.
Cały ekran wypełnia flaga Polski. Słychać hymn. Po kilku sekundach muzyka zaczyna zawodzić jak na zacinającym się gramofonie (powolne oddalenie) - flaga okazuje się być fragmentem układu pasków. W momencie, kiedy okazuje się, że to flaga USA, słychać motyw z „Gwiezdnych wojen” (owo „ta-ra!”).
Kamera odjeżdża jeszcze dalej i widać, że flaga jest na ekranie telewizora. Telewizor stoi w centralnym miejscu pokoju na stoliku, naprzeciw kanapy.
Wyciemnienie.
2.
Spacer z kamerą po mieście: skupienie uwagi na anglojęzycznych szyldach, słychać strzępki rozmów w knajpianych ogródkach („sorry”, itp.), bilbordy, reklamy filmów.
Wyciemnienie
3.
Wizyta w McDonaldzie. Rozmowa z pracownikami: dlaczego tu pracują?, jak im się pracuje?, itd. Wyeksponowanie kolorów, zadowolenie klientów, szczęśliwych rodzin z dziećmi, brudnymi od jedzenia na twarzach i rozwrzeszczanych jak w reklamach telewizyjnych. Generalnie - ma to być miła pocztówka z McDonalda.
Wyciemnienie
4.
Koniec Sceny 3 widać w telewizorze ze sceny 1.
Przed telewizorem człowiek w cieniu, widać tylko sylwetkę. Je hamburgera, popija colą.
Przełącza na inny program, gdzie ogląda przemówienie George'a Busha (w Polsce). Gdy Bush kończy mówić: „Tu na razie jest ściernisko...”, psuje się obraz i za moment pojawia się fragment PKFdotyczący wizyty Chruszczowa.
W telewizji znów zakłócenia. Człowiek, zniecierpliwiony, podchodzi i wali w niego pięścią. Obraz powraca: mężczyzna stylizowany na Wołoszńskiego (plan pełny, tło nieostre) :
WOŁOSZAŃSKI: Za chwilę, w tym pokoju, odbędzie się rozmowa.
Rozmowa ta będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu wypadków.
Gdy wychodzi z kadru, odsłania wnętrze pokoju: dwóch 5-6 letnich Chłopców siedzi na podłodze jakiegoś pomieszczenia o białych ścianach . Jeden z nich bawi się szalikiem kibica. Rozmawiają ze sobą, udając, że mówią po angielsku.
Wyciemnienie
5.
W pokoju o białych ścianach (tym samym co wcześniej) siedzi na podłodze dwóch Pacjentów w kaftanach bezpieczeństwa. Jeden ma na szyi szalik kibica.
A: Dostałem szalik. Ładny? B: Dziwnie pachnie. A: To detergenty. B: Co? A: Środki do dezynfekcji. B: Nas też dezynfekują, a pachniemy inaczej. A: Nas myją mydłem B: Na ogół szarym. A: Skąd wiesz? B: Poznaje po swoim samopoczuciu. A: Ja się czuję nieźle. B: Bo dostałeś nowy szalik. A: Nie jest nowy. Z drugiej ręki. B: Tej, której nie wybrałeś? A: Co? B: No, zawsze jest tak, że kiedy nie możesz się zdecydować, ofiarodawca chowa
dwie rzeczy za plecami, a ty wybierasz rękę. Pewnie nowy szalik dostał się komuś
innemu. Od kogo go masz? A: To przygnębiajce. B: Od kogo go masz? A: Od dziewczyny. B: Przecież my nie mamy dziewczyn. A: Ale nie od mojej. Takiej normalnej, niczyjej... a może czyjejś... B: Nie przeszkadza ci ten zapach? A: Powąchaj, zdezynfekujesz sobie nos. B: Po co? A: Żeby lepiej wyczuwać nastrój pielęgniarki.
Wyciemnienie
6.
Rozmowa z pracownikiem / pracowniczką McDonalda na neutralnym gruncie. Próba wydobycia informacji o warunkach pracy, o przełożonych, wynagrodzeniu, itd. Można założyć, że będzie to młoda osoba, więc pytania będą również dotyczyć jej planów na przyszłość, obecnej sytuacji finansowej, etc.
Niby-ekranowy śnieg...
7.
Pokój ze sceny 5. Wchodzi pielęgniarka; bardzo ładna, wysoka, nie pulchna, ale o bujnych kształtach, brunetka.
PIELĘGNIARKA: O.K. boys! It's time to go to sleep, now. Sweet dreams! /Gasi światło i wychodzi./ B: (skonsternowany) Halo! Psze pani! Halo! WOŁOSZAŃSKI: /off/ (śmiech) O, nie, litości! (śmiech) Dobra! Cięcie!
Cięcie
8.
Jak na pocztku sceny 4, kamera odjeżdża od telewizora i widać, że na kanapie, w mundurze żołnierza polskiego i amerykańskim, kowbojskim kapeluszu, jedząc hamburgera - siedzi A.
KONIEC
Wszelkie prawa zastrzeżone - Łukasz Twaróg '2004
|